19-08-2014

Konferencja na podsumowanie projektu HYDROFRAC

Fot. Dawid Jaworski. Zdjęcie grupowe uczestników
Fot. Dawid Jaworski. Zdjęcie...

W dniach 14-16 lipca 2014 r. w Rzeszowie odbyła się międzynarodowa konferencja „Recent Advances in Numerical Simulation of Hydraulic Fracture” (Hydrofrac2014). Konferencja była objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Komitetu Mechaniki PAN.

Konferencja Hydrofrac 2014 stanowiła podsumowanie realizowanego na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej czteroletniego międzynarodowego projektu badawczego „Hydrofrac - Enhancing hydraulic fracturing on the basis of numerical simulation of coupled geomechanical, hydrodynamic and microseismic processes” w ramach 7 Programu Ramowego, Marie Curie Action (IAPP), którego koordynatorem ze strony Politechniki Rzeszowskiej był prof. dr hab. Aleksandr Linkov. Projekt miał na celu opracowane odpowiednich modeli numerycznych dla sprzężonych procesów geomechanicznych, hydrodynamicznych i mikrosejsmicznych dla podniesienia efektywności technik szczelinowania hydraulicznego oraz zwiększenia wydajności złóż ropy i gazu ziemnego. Był on realizowany we współpracy z zagranicznymi zespołami badawczymi z: Aberystwyth University (Wielka Brytania), SINTEF Petroleum Research (Norwegia), New Mexico State University (USA)  oraz partnera przemysłowego EUROTECH (Polska).

Spotkanie w Rzeszowie stanowiło unikalną platformę do wymiany doświadczeń naukowych oraz  nawiązania współpracy pomiędzy wybitnymi specjalistami z krajów o wieloletnim doświadczeniu w stosowaniu technik szczelinowania hydraulicznego (Stany Zjednoczone, Kanada) ze specjalistami z krajów europejskich (Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Ukraina), w których trwają intensywne prace zmierzające do wydobycia gazu ziemnego ze zródeł niekonwencjonalnych na skalę przemysłową.

Główne problemy podjęte podczas odczytów plenarnych, wystąpień uczestników  i dyskusji naukowych dotyczyły teoretycznych i praktycznych aspektów szczelinowania hydraulicznego, pozwalających na optymalny dobór urządzeń i parametrów, w tym między innymi: modelowania procesu powstawania i propagacji pęknięć hydraulicznych w niskoprzepuszczalnych strukturach łupkowych; przepływu propantu; symulacji procesów sejsmicznych, towarzyszących szczelinowaniu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w konferencji uczestniczyło wielu młodych naukowców, a wśród laureatów  konkursu dla doktorantów o nagrodę Nordgrena znaleźli się absolwenci Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej, obecnie słuchacze studiów doktoranckich na kierunku mechanika:  mgr Ewa Rejwer i mgr inż. Dawid Jaworski, którym serdecznie gratulujemy.

Konferencja była również okazją do promocji Podkarpacia: uczestnicy konferencji zachwyceni miastem, gościnnością jego mieszkańców, kuchnią i przyrodą naszego regionu zapowiedzieli powrót nie tylko w celach naukowych, ale i turystycznych. Gorąco zapraszamy.